top of page

 

 

Šestnáctiletá Sala Garncarz z polského Sosnowce byla nejmladší z 11 dětí rodiny Garncarzů. Ke konci roku 1940 bylo její sestře Raizel nařízeno dostavit se do nacistického tábora nucených prací na šest týdnů. „Půjdu místo své sestry“, promluvila tehdy Sala. Raizel byla zbožná a učená, introvertní a nepřizpůsobivá, proto bylo rozhodnuto. Sala Garncarz prošla během II. světové války sedmi nacistickými tábory nucených prací. Jedná se o pravdivý příběh mladé dívky plné síly a odhodlání žít a nevzdat se, v čemž jí pomáhají slova zaznamenaná na kouscích papírů od rodiny a přátel, kteří ji milují. Sala se dočkala osvobození v pracovním táboře pobočky Gross-Rosen v Žacléři, kde prožila skoro tři roky. Sala nám během války dochovala rozsáhlou sbírku dopisů, fotografií a dokumentů, které schovávala až do svých 67 let, všechny tyto dopisy darovala své dceři Ann, díky níž se příběh její matky dostal na veřejnost. Ann Kirschner napsala knihu s názvem Salin dar v anglickém jazyce. Karin Venhauer financovala překlad knihy do českého jazyka za účelem napsání scénáře.

 

Díky programu Think Big, který realizuje Nadace O2 (Telefónica) ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti, byl podpořen její záměr vydat knihu Salin dar v České republice.

 

Karin je Editorkou českého překladu a celého projektu, sestavila tým a přihlásila ho do programu Think Big. Jako odpovědná osoba zpracovala projekt a rozpočet pro vydání knihy, starala se o financování projektu, zajistila korektury a opravy textů českého překladu u učitelů a historiků, absolvovala nesčetné schůzky se sponzory, partnery v rámci vydání knihy a uspořádání veřejných přednášek a křtů v Trutnově a v Praze. Do prodeje je kniha uvedena dalším z partnerů vydavatelstvím Mladá fronta. Pro program Think Big vzniklo 400 knih, které byly rozdány zdarma do školních knihoven, veřejných knihoven v trutnovském regionu a spolupracovníkům, partnerům projektu. Dohromady se vydalo 3500 knih v České republice.
 

Z původního záměru regionálního projektu bylo její snažení podpořeno mediálně v celorepublikovém měřítku.

 

Její projekt byl tak úspěšný, že Karin Venhauer absolvovala cestu jako Delegátka za ČR do Pittsburghu na mezinárodní konferenci One Young World, kde se scházejí mladí lídři úspěšných projektů z celého světa. Finančně ji podpořila Nadace Telefónica.

  • Vydání knihy Salin dar v českém jazyce (březen, 2012)
     

  • Uspořádaly se dva oficiální křty knihy Salin dar a to v Polském institutu v Praze a ve Společenském centrum UFFO v Trutnově (březen, 2012)
     

  • Uspořádala se přednáška pro 350 dětí základních a středních škol ve Společenském centru UFFO v Trutnově (březen, 2012)
     

  • Vytvořily se upoutávky pro knihu Salin dar v En/ Cz (březen, 2012)
     

  • Tvorba webových stránek - pracuje se a hledají se finanční prostředky (www.salasgift.cz)
     

  • Tvorba scénáře a tvorba dokumentárního filmu, pracuje se a hledají se finanční prostředky.
    Natáčení již proběhlo: v New Yorku 2009, v Polsku 2009, na Žacléřsku 2012, v Gross-Rossenu 2016.
    Natáčení proběhne: v Gross Rossenu 2016, v Krakówě 2017.
     

  • Překlad scénáře a tvorba divadelní hry „Dopisy Sale“, pracuje se a hledají se finanční prostředky

    V případě zájmu o sponzoring některého z našich projektů nás prosím kontaktujte na kvenhauer(zav)yahoo.com .

PROJEKT SALIN DAR – kniha, divadelní hra, dokument, hraný film

bottom of page